Michael’s herstelverhaal: een nieuw begin met Housing First
25 maart 2025
Een woning voor onbepaalde tijd op je eigen naam, voor veel van onze mensen lijkt het onmogelijk. Via de aanpak Housing First lukt het 9 van de 10 keer tóch. Zo ook voor Michael, een cliënt van team Amersfoort. Na 2 jaar komt zijn woning op zijn eigen naam. Om dat te vieren, nodigde het team hem uit in het teamoverleg. Daar droeg Michael zijn herstelverhaal voor.“In januari 2019 ben ik dakloos geworden door een rechtszaak tegen mij door Portaal (Woningbouwvereniging, red). Ik zorgde voor overlast door te harde muziek te draaien. Dagelijks kwam de politie langs. Vervolgens heeft de politie mijn geluidsapparatuur in beslag genomen. Het ging toen langs me heen.
Ik was al een jaar van de antipsychotica af en was in een psychose gevallen. Daardoor zag ik de werkelijke wereld anders dan anderen. Vlak voor ik mijn huis uit moest, had ik door wat er aan de hand was. Dat kwam omdat ik toen mijn medicatie weer begon te nemen. Na een week slikken van de medicatie, kreeg ik lucht van de situatie.”
“Helaas was het te laat en raakte ik mijn woning kwijt. Ik melde mij aan bij de daklozenopvang van Kwintes. Daar heb ik 15 maanden gezeten. Het was geen makkelijke periode. Het missen van een thuis viel me zwaar. Maar door naar de toekomst te kijken en de situatie te accepteren, werd het dragelijker.
Ik had me ingeschreven bij Woningnet en kwam na 3 maanden via loting op nummer 1 voor een woning. De woning werd niet aan mij toegewezen omdat ik in het verleden teveel overlast had veroorzaakt. Dit was extra pijnlijk, omdat het een nu om een andere woningbouwvereniging ging. Dat betekende dat het zinloos was om urgentie aan te vragen in de toekomst.”
“Toen de Corona-epidemie net begonnen was, in april 2020, kon ik bij het Leger des Heils terecht in een klein kamertje van 10 vierkante meter. Al was het klein, het maakte me een blij mens: eindelijk weer een plekje voor mezelf. Na een paar maanden kwam het Leger des Heils met Housing First van de Tussenvoorziening. Ik was positief verrast: er was toch vooruitzicht op een sociale huurwoning.
Het duurde 3 jaar voordat ik die woning kreeg via Housing First. In de tussentijd kreeg ik bezoek van Fabian en Jeanice (begeleiders van de Tussenvoorziening, red). We stelden samen een plan op om mijn slaap-apneu aan te pakken en mijn kookkunsten weer op te pakken. Het was in het begin even wennen, 2 keer in de week huisbezoek, maar de tijd vloog snel voorbij.”
Ik was positief verrast: er was toch vooruitzicht op een sociale huurwoning
“Voordat ik in mijn nieuwe woning kon gaan wonen, moest er nog wel wat gebeuren. Gelukkig had ik een handige stiefvader die mijn vloer kon leggen en samen verfden we de woning. Ik had genoeg gespaard om alle meubels nieuw te kopen. Mijn zus is mijn bewindvoerder geworden, daardoor kon ik makkelijk overleggen over het kostenplaatje.
Om mijn woning op mijn eigen naam te krijgen, was het belangrijk dat er geen klachten over mij zouden zijn. Ik schrok dan ook flink toen Fabian mij op een ochtend wakker belde omdat er een klacht was: ik zou een schoonmaker hebben lastig gevallen. De klacht bleek gericht op andere bewoners van mijn verdieping. Ik heb samen met Fabian de melding gemaakt bij de woningbouw dat ik niet betrokken was.
Nu heb ik bijna de 2 jaar volgemaakt met Housing First en is inmiddels besloten om mijn woning op mijn naam te zetten. Ik krijg een huurcontract voor onbepaalde tijd. Dit voelt heel goed en ik wil Fabian, Luc en Jeanice bedanken voor de fijne begeleiding van de afgelopen jaren. Dankjewel.”
Michael’s herstelverhaal
Collega Fabian maakte voor Micheal een strip over zijn traject.